Цей день в історії: початок боротьби з кочівництвом ромів у СРСР та прем’єра першої частини Бондіади


5 жовтня 1956 року президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ "Про залучення до праці циган, які займаються бродяжництвом", що змінив спосіб життя багатьох радянських ромів. Обіцяючи працевлаштувати та забезпечити житлом, влада підштовхувала їх до осілості та залучення до "суспільно-корисної праці"

У випадку невиконання приписів осіб ромської національності чекало виселення на виправно-трудові роботи у у віддалених місцевостях, розповідає Еспресо.TV з посиланням на просвітницький портал JNSM. Об этом сообщает gazeta-misto.in.ua со ссылкой на СМИ.

Однак втілення указу давалось непросто. Некваліфіковану робочу силу радянська економіка потребувала і знайти робоче місце було неважко — ромів працевлаштували в сільському господарстві та промисловості, проте вони, як правило, там надовго не затримувалися. На кінець 1957 року у Миколаївській області 121 дорослий з 493 не був працевлаштований, Полтавській — 100 з 621, Вінницькій — 126 з 283, Херсонській — 117 з 581. Найбільшою перешкодою став об’єктивний дефіцит житла у країні. Перевірка стану виконання указу в Україні виявила, що, наприклад, у Літинському районі Вінницької області 10 родин ромів проживали в погано обладнаних землянках та антисанітарних умовах.

Зрештою, перебуваючи під такою пильною увагою держави багатьом ромам доводилося приховувати свою національність та ламати усталений спосіб життя.

Зі спогадів секретаря Сталінського обкому КПУ Олександра Ляшка про виконання указу:

"Місцевим органам влади довелося добре попрацювати, аби розселити циган по селищах на околицях міст, працевлаштувати. Чоловіки пішли працювати на найближчі дрібні підприємства і в колгоспи ковалями, мідниками, жерстяниками, на ремонт найпростішого інвентара. Жінки як і раніше ворожили і займалися перепродажем товарів. Коней своїх цигани продали, і багато хто придбав мотоцикли. Навіть старенькі гордо усідалися на свої гуркітливі стальні коні, дістаючи бородами до бензобаків і вміло керували ними. Так, вочевидь, цигани — це народ, існування якого можливе лише в русі".

Інші важливі події цього дня:

5 жовтня 1962 року — в лондонському концертному залі "Павільйон" відбулася прем’єра кінострічки "Доктор Ноу" за однойменним романом Яна Флемінга. Вона стала першою у цілій серії про пригоди британського суперагента Джеймса Бонда.

5 жовтня 1974 року — американець Девід Кунст завершив першу в світі пішу кругосвітню подорож. Зносивши 21 пару взуття, відвідавши чотири континенти та тринадцять країн, він подолав шлях довжиною 23 тисячі кілометрів і повернувся на батьківщину до місця старту.

5 жовтня 2000 року — кількасот тисяч мітингувальників, що з’їхались до Белграду в знак протесту проти фальсифікації виборів президента Югославії, взяли штурмом міський телецентр і будівлю парламенту. Це змусило Слободана Мілошевича подати у відставку з поста президента Югославії. Ті дні увійшли в історію як "Бульдозерна революція".


Джерело статті: “http://espreso.tv/news/2019/10/05/cey_den_v_istoriyi_pochatok_borotby_z_kochivnyctvom_romiv_u_srsr”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя